Rodzaje rusztów

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje rusztów:

Ruszt jednopoziomowy pojedynczy wykonywany jest na łącznikach ES lub wieszakach obrotowych mocowanych do stropu. Stosujemy go wówczas, gdy chcemy, by odległość od stropu była minimalna. Powstaje w ten sposób nie tyle podwieszany sufit, co okładzina sufitowa.
Ruszt dwupoziomowy krzyżowy zalecany jest do pomieszczeń, których najmniejszy wymiar przekracza 4 m. Ruszt ten ma zastosowanie, gdy chce się uzyskać dużą przestrzeń techniczną między stropem a sufitem, niezbędną do przeprowadzania różnego rodzaju typu instalacji, nawet wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Jest to najczęściej stosowany typ konstrukcji sufitowej, gwarantujący bardzo dobrą sztywność i łatwość montażu.
Ruszt jednopoziomowy krzyżowy ma podobne zastosowanie jak ruszt dwupoziomowy. Profile konstrukcyjne są jednak rozmieszczone gęściej i w taki sposób, aby styki płyt wypadały na profilu.

rodzaje rusztów

Ruszt o podobnej konstrukcji jak jednopoziomowy dwukierunkowy stosuje się do wykonania stropu kasetonowego. Ponieważ płyty do kasetonów mają zwykle wymiary 60 x 60 cm, rozstaw profili musi być też taki sam. Płyty są przeważnie gipsowe ozdobne lub gipsowo-kartonowe perforowane (dźwiękochłonne). Nie są mocowane do rusztu, lecz wkładane od wewnętrznej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *